Jump to content
Иван

Разход на гориво

Recommended Posts

toinspire   
toinspire
Пост #1844 - (Редактирано)

Все още не съм натрупал много километри със Санта Фе-то, но ето малко и от мен за разхода.

Колата е Санта Фе 2008 (излязла от завода в края на 2007), 2.2 дизел автоматик с 4х4, DPF и EGR. Чипосана, ама по думи на първия собственик, а не съм правил сравненние с друга.

В момента общия среден разход ми е около 9.4 л.

По принцип съм спокоен шофьор и се движа на границата на разрешената скорост или малко над нея.

Извънградско съм постигал и малко под 7 л. (борд), но това си беше само за теста. При шофиране с 90 - 100 или по пътища с пресечен терен разхода върви около 8 - 8.5 л. По равни пътища с 90 - 100 може да падне на 7.5 л. Забелязъл съм, че всяко натискане на педала (ускоряване) оказва сериозно влияние върху разхода. Опитах на нулиран борд да видя динамичната промяна на разхода. При ускорения разхода подскачаше на около 25.

Та ако се кара динамично, изпреварвания, проходи със завои, честа промяна на темпото, то разход под 8 л. просто не вярвам да се постигне.

На магистрала с около 120 км. е отново около 8.5 л. Не съм пробвал с постоянна скорост над тази, но е ясно, че ще се вдига.

Градското ми е около 12 л. Малко я карам в града, трафика не е толкова натоварен, но за сметка на това за 10 - 15 минути стигаш. То като е по- хладно не може даже да вдигне стрелката за температурата на мястото и. Като сложиш и 3 - 4 дестинции за деня с подобен кратък курс и осъзнаваш, че тази кола не става за такова градско. То и за това я използвам само при нужда (лошо време, товар, мързел).

Вярно, по колата има какво да се пооправи и може би тези стойности могат да се подобрят. Все пак си знам, че трябва да си предвидя по 8.5 л., когато съм на път.

Бордкомютъра показва сравнително точно. Последния път ме излъга с 0.5 л. (по него средния беше 8.5, а след зареждане и изчисление излезе 9), но за ориентиране става. Оставащите километри вероятно ги показва на база на средния разход, така че сигурно и там послъгва малко.

Вече ръчните и тези със 6 скорости би трябвало да са с по- добри параметри.

Не е като дизелите на някои познати, които ми се хвалят, че със 6 на 100 си пътуват. За сметка на това ми е комфортно, широко, гледам отвисоко, возя 7 човека и т.н.

Пък както каза един колега, малко по- нагоре, ако има отнякъде да се намери по- евтиничка нафта, какво да им броиш на километрите :) (това е за някой наблизо ако намери, да се обади)

Редактирано от toinspire

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
TeodorH   
TeodorH
Пост #1845 -
преди 25 минути, toinspire написа:

Все още не съм натрупал много километри със Санта Фе-то, но ето малко и от мен за разхода.

Колата е Санта Фе 2008 (излязла от завода в края на 2007), 2.2 дизел автоматик с 4х4, DPF и EGR. Чипосана, ама по думи на първия собственик, а не съм правил сравненние с друга.

В момента общия среден разход ми е около 9.4 л.

По принцип съм спокоен шофьор и се движа на границата на разрешената скорост или малко над нея.

Извънградско съм постигал и малко под 7 л. (борд), но това си беше само за теста. При шофиране с 90 - 100 или по пътища с пресечен терен разхода върви около 8 - 8.5 л. По равни пътища с 90 - 100 може да падне на 7.5 л. Забелязъл съм, че всяко натискане на педала (ускоряване) оказва сериозно влияние върху разхода. Опитах на нулиран борд да видя динамичната промяна на разхода. При ускорения разхода подскачаше на около 25.

Та ако се кара динамично, изпреварвания, проходи със завои, честа промяна на темпото, то разход под 8 л. просто не вярвам да се постигне.

На магистрала с около 120 км. е отново около 8.5 л. Не съм пробвал с постоянна скорост над тази, но е ясно, че ще се вдига.

Градското ми е около 12 л. Малко я карам в града, трафика не е толкова натоварен, но за сметка на това за 10 - 15 минути стигаш. То като е по- хладно не може даже да вдигне стрелката за температурата на мястото и. Като сложиш и 3 - 4 дестинции за деня с подобен кратък курс и осъзнаваш, че тази кола не става за такова градско. То и за това я използвам само при нужда (лошо време, товар, мързел).

Вярно, по колата има какво да се пооправи и може би тези стойности могат да се подобрят. Все пак си знам, че трябва да си предвидя по 8.5 л., когато съм на път.

Бордкомютъра показва сравнително точно. Последния път ме излъга с 0.5 л. (по него средния беше 8.5, а след зареждане и изчисление излезе 9), но за ориентиране става. Оставащите километри вероятно ги показва на база на средния разход, така че сигурно и там послъгва малко.

Вече ръчните и тези със 6 скорости би трябвало да са с по- добри параметри.

Не е като дизелите на някои познати, които ми се хвалят, че със 6 на 100 си пътуват. За сметка на това ми е комфортно, широко, гледам отвисоко, возя 7 човека и т.н.

Пък както каза един колега, малко по- нагоре, ако има отнякъде да се намери по- евтиничка нафта, какво да им броиш на километрите :) (това е за някой наблизо ако намери, да се обади)

Чисто информативно мойто е с 5 скорости ръчка(2007г) трябваше да ходя до Русе и със скорост 100-110 докарах разход 5.5/100 но това беше на отиване,на връщане тировете ме изнервяха и имаше доста резки ускорения и изпреварвания и разхода дойде на 8/100 така че разход от 6/100 си е напълно възможен ако се кара спокойно.В София градско съм около 11/100

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
padrino   
padrino
Пост #1852 -

Може и да си прав, колега Bunz, но при мен, дори когато си я взех от Германия не е давала разход под 7/100. Градското в София отдавна не е мерило, защото там се пълзи сутрин рано и вечер късно.. като видя показанията за средна скорост.. то е ясно, защо разхода отива към 14 зимата. На върщане от Германия, при спазване на ограниченията...и движение с около 120 км/ч.. разхода с немската нафта бе около 7,2/100. Тук, в България този разход... около 7 и малко отгоре го постигам със скорост около 100-110 км/ч. Аз си го обяснявам с пустата аеродинамика, дето е като на тухла + теглото на колата и това, че е автомат... иска ми се, ама не виждам как може да се постигне разход от 6 или близко до това число... освен да се кара след камион и да няма изкачвания.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Bunz   
Bunz
Пост #1870 -
Преди 22 часа, padrino написа:

Може и да си прав, колега Bunz, но при мен....

О, твоята била автомат, не го отбелязах, мой пропуск. Нямам наблюдения над тях, уви.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mario69   
mario69
Пост #1966 -

Santa Fe 2,2  2006 110 kW AUT  -  За 1600 km от северозападна Чехия  до Русе  изгори 135 литра премиум нафта = разход 8,44 ( в същото време компютъра даде разход 6,8 ...) Като се има впредвид ремонтите по D1 в Чехия и задръстванията в Унгария по магистралите тези дни, смятам че е добре. Нормално се караше само по магистралите в Словакия и Румъния. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
zorvalth   
zorvalth
Пост #2030 -

Какви са тия разходи дето ги говорите... 

Това е моят: 2.2 155кс, ауто.

Извънградско под 9 реален(не по борд) не мисля че е възможно да падна.

Градско под 13 също ми се вижда невъзможно.

НА картинката понеже почти всяко зареждане е със градско и извънградско и явно не ги смята много правилно, но 11.66 среден за около 45 на 55% си е истина.

Борда винаги ми показва около 1.2-1.5 литра по малко от реалното.

IGKD8M.png

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mountebank   
Mountebank
Пост #2032 -

Когато аз карам градско разхода е от порядъка на 11.5лт/100км. Качи ли се женището отива на 14-14.5/100. Извънградско - Пловдив-Одеса- Пловдив с 4 човека( 3 възрастни и 1 дете) с пълен багажника до горе - 1 резервоар 950км със 80лт. Това и на отиване и на връщане. На връщане  разхода бе по-малък, защото минах през Молдова, а от там пътя е 1080км. Като където можех  си настъпваха до 130-140км/ч. 

Санта 2009 155к.с автоматик.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
zorvalth   
zorvalth
Пост #2033 -

Ми не знам как го постигате, няма какво да и има на колата ми, дори дюзите преди 6 месеца като сменях ангренажа и гарнитура на капак ги свалихме да ги прегледат и тоя дето  ги тества каза, че не е виждал дюзи в толкова добро състояние от много отдавна. Дори слагам и добавката на Bardhal на всяко наливане. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mountebank   
Mountebank
Пост #2036 -

Стила на каране е изключително важен. Затова писах, че като кара жената е много по-нагоре разхода. Аз ускорявам плавно и приключването на скорост се получава около 1600-1700об. Тя като шофира и приключването е на 1800-1900об.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
zorvalth   
zorvalth
Пост #2044 -

Дори да приемем че градско карам като жена ти, най най най доброто което съм правил е София-Благоевград-София по тангента и магистрала. Сумарно под 10км градско, колонка-колонка направих 8.1, сам без багаж като карах с круз контрол на 90км/ч. Ако си карам нормално дори с хора съм около 9/100, ако я натискам и не я пазя мога да стигна и 10. та реално с най агресивното си каране съм само 2 литра над мега оптималното. По това което казваш ако си карал като мене до благоевград ще си на около 6/100. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
toinspire   
toinspire
Пост #2047 -

То ако го докарам на 6 извънградско, ще си мълча и ще си карам на воля.

След днешната разходка накрая компа показа 7.9 среден. Говоря за около 250 км извънградско. Спокойно каране с 90-100, семейно натоварена кола и спокоен трафик. Ами това е. Предполагам, че компа ме лъже малко и реално е около 8.3.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
zorvalth   
zorvalth
Пост #2050 -

ако те лъже с толкова е супер, мен ми показва между 1.2 и 1.5 по малко...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Bunz   
Bunz
Пост #2051 -

Пример от изминалия уикенд.

При светнала лампа за гориво и останали под 50 км ливнах дизел за 100 лв (около 43 л). С тях изминах 534 км София-Смолян-София, с малко мотаене и според компа имам гориво за още 90 км. За първи път разхождах 7 човека на толкова дълго разстояние - трима възрастни, двама тийнейджъри и две деца на 7. Имаше и немалко количество багаж, натикан където може. Това прави среден разход ~ 7/100.

Установил съм, че компа лъже с не повече от 0.2 и то в най-сериозните случаи. Обаче го занулявам преди пътуване, ако искам да засичам.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mountebank   
Mountebank
Пост #2052 -

На днешното замерване компа ме излъга с 0.5лт. 675км изминати с 60.5лт. По борд 9.4 по колонка 8.9 Тук ми е малко по-висок средния, защото имам 100км лек офроуд на 1-2 скорост, а там борда показваше 20-30лт. моментен разход.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
papa_bear   
papa_bear
Пост #2109 -
На 30/07/2018 at 15:31, Mountebank написа:

На днешното замерване компа ме излъга с 0.5лт. 675км изминати с 60.5лт. По борд 9.4 по колонка 8.9 Тук ми е малко по-висок средния, защото имам 100км лек офроуд на 1-2 скорост, а там борда показваше 20-30лт. моментен разход.

Привет,

Как може да се види моментния разход?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mountebank   
Mountebank
Пост #2113 -

На мен на борда ми показва: моментен, среден, км. до следващо зареждане, изминати км. от последно нулиране. Таблото ми е някакъв междинен модел - като на фейслифта, но без синия кръг в скоростомера. Ще го снимам после, че сега колата избяга.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
shaft   
shaft
Пост #2116 -

На Санта фе 2, 2006-2010 не може. Там има нещо като моментен, когато нулираш "средния" разход. Виждал съм на моята 168л/100км, но не успях да я снимам, падна на 42л/100км и се ядосах :/ 

Обаче това пак не е много моментен разход, но става за груба справка. Общо взето... много ме кефи да го нулирам на магистралата със 120-140км/ч - показва ми 3.2л/100км, 4л/100км - яко е :D И всичко се променя, идва си на мястото, след като мине 50-80-100км - става двоен.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mountebank   
Mountebank
Пост #2124 -

Ами може. Моята е нещо 2008-2009г. май се води ниво Президент. Салона е черна алкантара и на таблото няма малкото прозорче за отворени врати в оборотимера. Декоративните лайсни са сив седеф, а не имитация на дърво.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
shaft   
shaft
Пост #2127 -

Ти си с фейслифтовия интериор просто. Тези години са така :) Преминават към фейслифта. Таблото ти е различно и т.н. Ние сме 2006, 2007 - там са си с прозорчето в оборотомера... 2008 има различен вид вътре.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mountebank   
Mountebank
Пост #2131 -

Не точно като фейслифта. Има доста разлики, но и доста се различава от първите CM. А и явно не е най-високото ниво на оборудване, защото нямам подгрев на седалките, автоматични фарове (въпреки че имам датчика), автоматични чистачки и електрически седалки. Та сега издирвам лоста за фарове с положение auto, та поне една от екстрите да си пусна.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
shaft   
shaft
Пост #2133 -

Ахаа, ясно :) Както казвам - една с една няма еднакви при тия коли :D 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mountebank   
Mountebank
Пост #2135 -
преди 9 минути, shaft написа:

Ахаа, ясно :) Както казвам - една с една няма еднакви при тия коли :D 

А другата разлика от първите СМ е че е с крачна "ръчна".

IMG_20180801_122044.jpg

IMG_20180801_122109.jpg

IMG_20180801_122055.jpg

IMG_20180801_122115.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
shaft   
shaft
Пост #2136 -

Автоматиците от самото начало са с крачна "ръчна" :) И моята е долу. Само ръчните са горе с "гегата". 

Моето табло е това ( когато още беше млада :D ):

image.png

Лявото прозорче показва всички отворени неща - врати, багажник, капак (не съм сигурен, че и капака отпред, но мисля, че го показва)... дясното прозорче показва "R" - задната предавка.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
__smirnoff__   
__smirnoff__
Пост #2146 -

Точно вчера се заиграх с въпросния среден разход. Според мен хич не е верен. Като карах из града беше около 16, две минути на светофар и се качи на 18,5. Тръгнах пак - пак слезе на 16,3, Пак светофар - пак 18. Не би трябвало да качва, когато е на място.

Със закачена диагностика на живи данни показва моментният разход. Колата си го отчита, но не го показва на таблото. На светофар разхода ми беше 1.7-1.8 на D, на N пада до 1,2-1,3, което си е нормално.

Оттук направих извод, че средният разход, показан на таблото, не се смята по най-добрият начин, и показва завишени стойности.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
toinspire   
toinspire
Пост #2148 -
преди 22 минути, __smirnoff__ написа:

Оттук направих извод, че средният разход, показан на таблото, не се смята по най-добрият начин, и показва завишени стойности.

Още не съм видял борда да покаже повече от колонката.

Например ми показва 8.5, пълно - пълно за около 600 и нещо километра излиза 9.2.

Все се опитва да ми каже, че гори по- малко :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване