Jump to content
k.stoev

Соната течна фаза

Recommended Posts

ckkgk   
ckkgk
Пост #13856 -

Много благодаря за мнението колега boy3m.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ckkgk   
ckkgk
Пост #13993 - (Редактирано)
На 12.10.2020 г. at 16:57, boy3m написа:

.........Много ще e хубаво да се реши проблема и при моята навигация,ама софтуерно....

След разговор ми казаха, че си е оригиналната навигация/плеър, която не е чист андроид. Т.е. би трябвало да не може от Google play да се инсталира директно. Може през Android Auto да се вижда GSMa, на дисплея в колата и да си го управляваш. Кеф ти навигация, кеф ти музики и т.н.

И да питам нещо, колегите притежаващи LPi, как са решили проблема с втори комплект джанти със зимни гуми и системата  TPMS?

Редактирано от ckkgk
Причина за редакцията: Добавен въпроса

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Easyrider   
Easyrider
Пост #13997 -

Покупка на LPI автомобил от Корея - част I

Здравейте почитатели на корейските автомобили и течната газ. В личен план досега съм управлявал Audi A6 & Toyota Avensis  - 2-ро и 3-то поколение. Любовта ми към корейските автомобили ме връхлетя внезапно - след като направих тест драйв на една 3-литрова Kia K7. Изчетох много информация по разни български и чуждестранни сайтове и форуми и определено взех решение за покупката на корейски автомобил на течна газ - LPI (Liquid Propane Injection). В следващите редове ще се опитам да съм по-малко емоционален и повече информативен.

1. Hyundai Motor Company произвеждат фабрично автомобили с LPI горивни системи на базата на съществуващи бензинови двигатели. Монтират ги само и единствено на седани - Hyundai Sonata & Elantra & Grandeur, както и на Kia Optima (K5) & Kia Cadenza (K7). До 2019 години всички автомобили са с газова бутилка тип “бойлер” в багажника, а след това вече бутилките имат формата на резервна гума и се монтират на нейното място в багажника.

2. LPI Автомобилите се произвеждат само за корейския пазар. До 2019 година LPI автомобилите са само със специално предназначение според корейското законодателство, т.е. за употреба като такси, рент-а-кар или за хора със специални нужди. За невярващите ето и линк към една статия - https://koreajoongangdaily.joins.com/news/article/article.aspx?aid=3060549

С други думи всички горди собственици на LPI корейски автомобил, произведен преди 2019 могат да са сигурни, че автомобилът е ползван като такси или в по-добрия случай като рент-а-кар. Мен това не ме притеснява особено, като в личен план съм се спрял на модел автомобил, който е по-висок клас и не се ползва като такси.

Очаквайте и част II с информация за цени в Корея и стъпки и разноски по транспорта и регистрацията в България.

Покупка на LPI автомобил от Корея - част II

Така, след като се спрях на корейски автомобил с LPI горивна система, на дневен ред възникна въпросът какъв модел, на колко години и на каква цена! С бюджета, с който разполагам мога да си позволя 5-годишна Kia Optima или Hyundai Sonata, по цени на БГ автокъщи. Посетих две автокъщи в София, специализирани във вноса на автомобили на течна газ от Корея. Веднага ме почнаха с пинизи за доверени корейски партньори, пълен технически преглед и пр. Имах шанса да покарам една 3-литрова Kia K7 и идеята ми да купувам Оптима или Соната почна да се изпарява. Проблемът с недостатъчния бюджет си остана. Ами, сега?

Ровейки из интернет попаднах на един корейски сайт - https://www.autowini.com/Cars/car-search

И пещерата на Аладин се отвори пред мен! Започнах да редя пъзела, свързан с покупка и доставка и други формалности и разходи относно идеята ми мечтаният автомобил да се озове в гаража ми. Ето и малко информация за отделните етапи:

1. Покупка - Най-лесното нещо - избираш автомобил, искаш котировка, като уточняваш на кое пристанище да дойде контейнерът. Следва консултация относно авотомобила на английски или руски език с търговец от Autowini (през What’sApp chat). Можеш да поискаш технически преглед от Autowini механик срещу 100 долара. Уточняваш какви документи ще ти пратят и дали ти трябва допълнителни документи срещу 100 долара на документ. Плащането става чрез банков превод.

Важно: Направих проучване за Kia K5 & Hyundai Sonata от 2016година!

Всички автомобили на цена под 5,000 долара са екс-таксита! Реалните им километри са около 400,000, независимо от външния вид! За себе си харесах този автомобил, за който съм направил изчисления на разноските по-долу.

https://www.autowini.com/Cars/Used-2018-Hyundai-Sonata+New+Rise-IC1371748/cars-detail

Одометърът показва 29,000 км, като моите очаквания са за 130,000 до 150,000 км.

2. Транспорт - твърдо с контейнер и твърдо до Солун. От Инчеон, Корея за Солун тръгва контейнеровоз всяка седмица, като взима разстоянието за 40 дни. Цената на транспорта по море е определено солена - 2,330 долара за 20ft контейнер. Добрата новина е, че могат да се натоварят два седана ( за SUV и седан не знам)

Всички калкулации вижте от таблицата:

USD/BGN

1,667

Компоненти

dollars

разход с ДДС

1

Продажна цена

8.400

14.002,80 лв.

2

Транспорт до Солун

2.330

3.884,11 лв.

3

Обща фактурна с-ст

17.886,91 лв.

4

Транспорт до София

1.000,00 лв.

5

Терминални такси

200,00 лв.

6

Пристанищни такси

230,00 лв.

7

Митническо агентиране

300,00 лв.

8

Мито (10%)

9

ДДС (20%)

3.577,38 лв.

21.464,29 лв.

10

Технотест

650,00 лв.

11

Хомологация

105,00 лв.

Общо

23.949,29 лв.

По мое мнение подобен автомобил би се появил в автокъщите на цена между 30,000 и 35,000 лева.

Забележка: Отворен съм за коментари и предложения по калкулациите на разноските, както и към нови идеи.

В заключение: Оставам твърдо решен да се впусна в приключението DIY Внос на LPI автомобил от Корея.

Ако някой колега желае да се включи, за да си поделим разходите по морския и сухопътен транспорт нека ми пише на:

To_stormrider@yahoo.co.uk

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
hristo_bgh   
hristo_bgh
Пост #14005 -

Мерси за инфото , колега.

Няколко въпроса :

- защо си се отказал от К7 и 3литровия двигател - какво показа проучването ти ?

- защо Солун и контейнер , няма ли по-евтин транспорт (макар и малко по-бавен) ?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
boy3m   
boy3m
Пост #14007 -
Преди 23 часа, ckkgk написа:

След разговор ми казаха, че си е оригиналната навигация/плеър, която не е чист андроид. Т.е. би трябвало да не може от Google play да се инсталира директно. Може през Android Auto да се вижда GSMa, на дисплея в колата и да си го управляваш. Кеф ти навигация, кеф ти музики и т.н.

Има възможност за сдвояване на телефона и автомобила,но.... винаги има едно-но.

Не е пълнофункционално-музика и разговори се провеждат,като има опция за набиране от указателя на телефона и звука,се възпроизвежда през колоните.Всички в купето,може да говорят и отсреща чуват добре.

Не така обаче стои въпроса с навигация от телефона-дисплея на колата не го възпроизвежда.Точно там ми е проблема.

Гледах клипове в Тубата за Android Auto ,но нямам подобна икона на дисплея на колата.Предполагам е от версията на софта.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ckkgk   
ckkgk
Пост #14008 -

Ето тук има всички марки и модели, чиито медии поддържат Android Auto.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Easyrider   
Easyrider
Пост #14009 -
Преди 5 часа, hristo_bgh написа:

Мерси за инфото , колега.

Няколко въпроса :

- защо си се отказал от К7 и 3литровия двигател - какво показа проучването ти ?

- защо Солун и контейнер , няма ли по-евтин транспорт (макар и малко по-бавен) ?

Не съм се отказал от К7, напротив, този автомобил си остава dream car за мен, особено с V6, 3,000 cc двигател. За него мога много да пиша, но ти явно си чел достатъчно. LPI Kia K7, които се предлагат пак са били със специално предназначение, но НЕ като такси, а като рент-а-кар автомобили. Понеже са по-скъпи и като цена под наем, със сигурност не са на много километри. Моите прогнози са, че К7 на 3 години е на около 90-100К км. В Autowini цените им почват от 9,300 долара. Ако пусна калкулатора си за KIA K7 на цена в Корея от 9,990 долара, то общата ти инвестиция до твоя гараж би била 29,400 лв.

Относно транспорта виж долната таблица с котировки на Autowini:

Port

20ft container

RoRo

Bourgas

2,880 usd

N/A

Varna

2,880 usd

N/A

Thessaloniki

2,330 usd

N/A

Piraeus

N/A

835 usd

Контейнер знам как се освобождава на митница, но РоРо в Гърция - идея си нямам. От Солун до София ТИР транспортът ще ти е около 500 евро, а от Пирея - 1,200 евро.

Заблежка: Самите автокъщи в  София разтоварват колите от Корея в Солун.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
raider_SK   
raider_SK
Пост #14011 -

Привет, колега,

Най-важното нещо е да се информираш как се регистрира в БГ такава кола и най вече технотеста! Ако имаш вътрешни хора е друго.

Тук в Пловдив, момчета, които вкараха жълти Сонати за таксита бяха склонни да дадат двойно за технотест, но пак не ги пуснаха.

Това беше миналата година в началото. Някои колеги тук могат разкажат как става.

А защо не до Германия - Бремерхавен и оттам на самоход до тук, като си минаваш технотест там + мито и ДДС!

Иначе К7 се взима само модела след 2016 година!

Понеже и на мен ми е Dream car  и много съм разучавал за сглобката на модела след 2016г. и затова освен, че е по красива то е и по-умно направена!

Успех на всички, които се престрашат на поръчката оттам. Автомобилите си заслужават!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
boy3m   
boy3m
Пост #14015 - (Редактирано)
На 10/20/2020 at 12:30, ckkgk написа:

И да питам нещо, колегите притежаващи LPi, как са решили проблема с втори комплект джанти със зимни гуми и системата  TPMS?

Към този момент все още съм в процес на оглеждане.

Колата дойде с 16" и нови гуми Ханкуук-всесезонни,DOT a от миналата година.

Мисля да ги демонтирам и продам.

На летите джанти ще монтирам зимните гуми, които закупих-NOKIAN WR D4 205/65 R16 95H

За летни мисля да закупя отново лети джанти, но с един размер нагоре и нови гуми.

Яд ме е ,че изпуснах едни за 500лв. от IX35.Има същите ама цената е 750лв. и ми се досвидя.

Относно датчиците-поръчах от братята китайци четири броя за малко повече от стойноста не един датчик от дилър в България.

Руснаците пишат в коментарите ,че няма проблем и си работят коректно,без нужда от инициализация.Само дето не се сетих да поръчам 5бр.-да има един и за резервната гума.Може би ще поръчам отново от същия търговец.

Има два вида- с гумено и метално тяло-погледни в Алито.

п.п.кликни на линка от подписа ми и може да видиш какви точно съм закупил.Има и по- добри предложения.

Редактирано от boy3m
Причина за редакцията: добавен послепис

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Easyrider   
Easyrider
Пост #14017 -
Преди 16 часа, raider_SK написа:

Привет, колега,

Най-важното нещо е да се информираш как се регистрира в БГ такава кола и най вече технотеста! Ако имаш вътрешни хора е друго.

Тук в Пловдив, момчета, които вкараха жълти Сонати за таксита бяха склонни да дадат двойно за технотест, но пак не ги пуснаха.

Това беше миналата година в началото. Някои колеги тук могат разкажат как става.

А защо не до Германия - Бремерхавен и оттам на самоход до тук, като си минаваш технотест там + мито и ДДС!

Иначе К7 се взима само модела след 2016 година!

Понеже и на мен ми е Dream car  и много съм разучавал за сглобката на модела след 2016г. и затова освен, че е по красива то е и по-умно направена!

Успех на всички, които се престрашат на поръчката оттам. Автомобилите си заслужават!

Ами засега съм подредил в детайли пъзела за внос с контейнер до Солун. Ако можеш да ми дадеш подробности относно вноса с РоРо през Бремерхафен, то ще бъда благодарен.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ckkgk   
ckkgk
Пост #14021 -
Преди 3 часа, boy3m написа:

......мисля да закупя отново лети джанти, но с един размер нагоре и нови гуми......

Ровейки по темата попаднах , на няколко места, на инфо, че не всеки джанти ставали за монтаж на TPMS вентил. Знаете ли дали е така?

Цитат

п.п.кликни на линка от подписа ми и може да видиш какви точно съм закупил.Има и по- добри предложения.

Сори ама не виждам линка в подписа Ви. Само линк към Black Дайчо. :$

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
boy3m   
boy3m
Пост #14026 - (Редактирано)
Преди 1 час, ckkgk написа:

Ровейки по темата попаднах , на няколко места, на инфо, че не всеки джанти ставали за монтаж на TPMS вентил. Знаете ли дали е така?

Сори ама не виждам линка в подписа Ви. Само линк към Black Дайчо. :$

По първия въпрос-да не всички стават.

Предполагам е свързано с дизайна на "леглото" на вентила.Би трябвало да бъде стандартизирано.

По втория-като поставиш маркера на мишката върху картинката на Дайчо (това е скрит път и се променя формата на маркера,когато е върху него) от подписа и ти отваря линка към сайта в, който съм описал всичко за колата свързано със разходи-гориво,консумативи,застраховки и так далее...  :flag_hyundai_big:

image.thumb.png.0d2e133cf1125813273af8b8c3f09765.png

Ето и скрийншот на това за което обяснявам.

От там може директно да копираш линкове към неща които съм пазарувал.

Има форуми които не разрешават директни линкове (приема се за реклама) и затова съм приел тази малка хитринка ....

Редактирано от boy3m
Причина за редакцията: добавка на скрийншот

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ckkgk   
ckkgk
Пост #14032 -

Благодаря! :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
PetkoLyubenov   
PetkoLyubenov
Пост #14046 -
На 11/10/2020 at 17:53, ckkgk написа:

Момчета заглеждащи се по Sonata LPi, някой да е гледал фейс то фейс те този аФтонобил

http://kj-auto.com/hyundai-sonata-lf-lpi-2017-27-500/

Ако да, мнения!

Във вторник ще ми я регистрират тази кола :) Навигацията е оригиналната, но не работи джипиеса, иначе има Apple carplay. Ще опитам да я ъпдейтна след това да видя дали ще се оправи. В момента показва, че си в Корея.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ckkgk   
ckkgk
Пост #14047 -

Честито колега! Много безаварийни километри. Колицата изглежда перфектно.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
boy3m   
boy3m
Пост #14057 -

Честито колега PetkoLyubenov,

със здраве да си я караш.

Очаквам да се похвалиш за ъпдейта.Нареждам се на опашката и аз,ако успееш да се справиш.

Поздрави,

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
D5KOV   
D5KOV
Пост #14062 -
На 22.10.2020 г. at 11:51, boy3m написа:

Към този момент все още съм в процес на оглеждане.

Колата дойде с 16" и нови гуми Ханкуук-всесезонни,DOT a от миналата година.

Мисля да ги демонтирам и продам.

На летите джанти ще монтирам зимните гуми, които закупих-NOKIAN WR D4 205/65 R16 95H

За летни мисля да закупя отново лети джанти, но с един размер нагоре и нови гуми.

Яд ме е ,че изпуснах едни за 500лв. от IX35.Има същите ама цената е 750лв. и ми се досвидя.

Относно датчиците-поръчах от братята китайци четири броя за малко повече от стойноста не един датчик от дилър в България.

Руснаците пишат в коментарите ,че няма проблем и си работят коректно,без нужда от инициализация.Само дето не се сетих да поръчам 5бр.-да има един и за резервната гума.Може би ще поръчам отново от същия търговец.

Има два вида- с гумено и метално тяло-погледни в Алито.

Колега, сподели, моля, когато дойдат и монтираш датчиците, дали всичко с инициализацията е наред!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
boy3m   
boy3m
Пост #14066 - (Редактирано)
Преди 1 час, D5KOV написа:

Колега, сподели, моля, когато дойдат и монтираш датчиците, дали всичко с инициализацията е наред!

Датчиците дойдоха,но за съжаление все още не съм си купил джанти за летните гуми-няма на какво да ги монтирам

Има вариант да монтирам на резервната гума за проба.Може и да го направя.

Според коментарите на закупилите,няма проблем с инициализацията.

Редактирано от boy3m

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ckkgk   
ckkgk
Пост #14084 -
На 24.10.2020 г. at 4:00, PetkoLyubenov написа:

..... Навигацията е оригиналната, но не работи джипиеса, иначе има Apple carplay. Ще опитам да я ъпдейтна след това да видя дали ще се оправи. В момента показва, че си в Корея.

В ляво , горе,  на навигацията се вижда слот за СДкарта, нали? Може да пробвате с навигация, iGo примерно, но от СД карта.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
boy3m   
boy3m
Пост #14097 -
На 10/20/2020 at 16:39, Easyrider написа:

......

2. LPI Автомобилите се произвеждат само за корейския пазар. До 2019 година LPI автомобилите са само със специално предназначение според корейското законодателство, т.е. за употреба като такси, рент-а-кар или за хора със специални нужди. За невярващите ето и линк към една статия - https://koreajoongangdaily.joins.com/news/article/article.aspx?aid=3060549

С други думи всички горди собственици на LPI корейски автомобил, произведен преди 2019 могат да са сигурни, че автомобилът е ползван като такси или в по-добрия случай като рент-а-кар. Мен това не ме притеснява особено, като в личен план съм се спрял на модел автомобил, който е по-висок клас и не се ползва като такси.

Моят случай е от по-добрите...:P ... три години рентирана.

И мен никак не ме притеснява това.

Предишната ми кола дойде от Италия след такава употреба.В началото само смених съединител и едни О-пръстени на помпата и вече 15 години ме вози безпроблемно.

На Дайчо също трябва смяна,ама....на маслото на кутията.

Не ми прави проблеми,но го чувствам,че го желае.Предполагам е с оригиналното масло.

В тази връзка,къде си обслужвате автоматичните кутии и какви са отзивите от майсторчетата.

Чел съм доста за двата вида смяна-пълна и частична.Плюсове и минуси.

Очаквам вашите мнения.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
PetkoLyubenov   
PetkoLyubenov
Пост #14123 -

От вчера съм собственик на този Хюндай

http://kj-auto.com/hyundai-sonata-lf-lpi-2017-27-500/ .

Първите ми впечатления са, че вози изключително удобно и безшумно. Вчера засякох разход някъде около 11 - 11,5 в София, в пиков час. Навигацията не работи за БГ, но има carplay и безпроблемно се свързва със смарт телефони. Не ми харесва, че мигачите са напраевни да светят постоянно (американския стандарт), но засега не знам дали може да се изключат. Засега е това, ако имате някакви въпроси, питайте :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
shaft   
shaft
Пост #14124 -

Ехе, честито! Тази кола изглежда страхотно :) 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
boy3m   
boy3m
Пост #14125 -

Хайде честито за тази лъскарка!!!

Да те вози до местата които си планирал и то само безаварийно.

Относно мигачите.

Не съм много сигурен,но опитай -до крайно завъртяно положение би трябвало да не светят.

Мисля светеха само когато си на "AUTO",през деня.Ама може и да греша.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
totman   
totman
Пост #15276 -

Здравейте и от мен. От доста време следя форума понеже се интересувам от този вид автомобили. Чета всичко и пак не мога да разбера 2-3 неща и затова искам да попитам.

1- казвате багажника е голям въпреки бутилката в него. МОЖЕ ЛИ някой да го измери с една ролетка и да каже колко на колко см е ? ТАКА СПОРА КОЛКО Е ГОЛЯМ И СТИГА ЛИ ЗА 2 ЧАНТИ ЩЕ ПРИКЛЮЧИ :)

2- казвате фирмите който вкарват от корея са 2 едната в пловдив, другата софия. ---- ама гледам гледам има още 4-5 и всеки пише че е представител на корейска фирма. Може ли да ми кажете кой са истинските фирми от който вие сте пазарили - ако не може тук нека да е на лично

3- как да избера в autowini.com автомобили който не са таксита . И с тия цени и в корея има ли смисал да я внасям и занимавам сам говоря за тази https://www.autowini.com/Cars/Used-2016-Hyundai-LF+Sonata-IC1403978/cars-detail 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
shaft   
shaft
Пост #15279 -

Здрасти,

2. Фирмите определено са доста повече от 2. Аз знам за най-малко 5, а има и хора, които внасят по 3-4 коли, вземат една, която им трябва, а другите ги продават, за да им излезе сметката от вноса /и реално колата им излиза безплатна, когато продадат другите с печалба/. :) 

3. Доколкото знам, не съм 100% сигурен, защото не съм го проучвал подробно, но ако колата няма трети стоп - такси е. Имали някакъв закон за третия стоп и такситата... не съм сигурен точно какво беше, някъде го бях чел това, но не се сещам къде. Тоест, ако колата има трети стоп - значи е лична/фирмена, не е била такси.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване