Jump to content
shaft

ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ!

Recommended Posts

Radoslav   
Radoslav
Пост #10711 -
На 27.01.2020 г. at 15:44, Yanko_RG написа:

днес сменявах маслото на ДВГ - събра 8.4литра, направо се уплаших - това възможно ли е?

Привет,

от скоро (2 месеца) смених марката и се качих на ix35 2.0crdi. Обичам всичко да ми е точно и затова  :) преживях същата изненада като теб на първата смяна на маслото. По сервизна книжка е записана вместимост 8л. но явно не е включен обема на филтъра. И при мен пое същото количество 8,4л., като маслото дoстигна ниво до max.

Смело напред и мн. безаварийни километри.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Radoslav   
Radoslav
Пост #10712 -

Здравейте колеги,

много ми допадна идеята за често задаваните въпроси и като "новак" във форума имам въпрос относно първоначалното и периодично обслужване на колите ни.

Моля ако някой има информация да сподели сменя ли се маслото на съединителната муфа - електромагнитния включвател към задния диференциал като периодично сервизно обслужване и на какъв интервал, с какво масло се заменя и какво количество. Има ли начин за смяна без разглобяване (сваляне на кардан и т.н.). Аз лично не съм констатирал проблеми в работата му но те не трябва и да се чакат.

Ще се радвам и ако някой "подскаже" ако пропускам нещо. За сега съм сменил масло двигател с к-т филтри и масло автоматична скоростна кутия. Предстои смяна масло раздатъчна кутия и заден диференциал.

Благодаря предварително.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
shaft   
shaft
Пост #10713 -
Преди 3 часа, Radoslav написа:

Здравейте колеги,

много ми допадна идеята за често задаваните въпроси и като "новак" във форума имам въпрос относно първоначалното и периодично обслужване на колите ни.

Моля ако някой има информация да сподели сменя ли се маслото на съединителната муфа - електромагнитния включвател към задния диференциал като периодично сервизно обслужване и на какъв интервал, с какво масло се заменя и какво количество. Има ли начин за смяна без разглобяване (сваляне на кардан и т.н.). Аз лично не съм констатирал проблеми в работата му но те не трябва и да се чакат.

Ще се радвам и ако някой "подскаже" ако пропускам нещо. За сега съм сменил масло двигател с к-т филтри и масло автоматична скоростна кутия. Предстои смяна масло раздатъчна кутия и заден диференциал.

Благодаря предварително.

Здрасти :)

По принцип муфата се сервизира, да. Освен, ако не е капсулована. Точно на какъв интервал се прави това нещо - нямам идея, а и не съм сигурен, че някъде пише (не съм търсил)... Хубаво е да се види веднъж на 100-150 000км, според мен. Моята е на 160 000км и на 12 години, което не е малко... 

Реално можеш да хванеш, дали има признаци на умора по следния начин:

1. палиш колата (студена или топла, но по-добре да е топла и да е карана, за да е загряла и муфата);

2. навиваш волана максимално наляво или надясно;

3. пускаш (ако си с автоматик) да тръгне колата, без да подаваш газ, ако си е ръчни скорости - просто тръгваш само на съединителя, без газ;

Това нещо го правиш и назад. :)

Колата трябва да тръгне, без да се усеща никаква нужда от подаване на газ, да се напъва или да провлачва, да не гасне и т.н. 

Ако няма проблем - нямаш проблем и по-добре не го пипай. Ако почне да задържа и усетиш, че трябва да подадеш газ, за да се движи колата, дори и малко - значи муфата задържа и трябва рециклиране. Правят се, маслото не е специално, не е много - 100 и нещо до 200 мл събира /има си абсолютно точно колко трябва да се налее, нито повече нито по-малко - за всяка муфа е различно/. 

Няма как без разглобяване, защото самото устройство на това нещо е доста криво :) Няма пробка. Разбира се, от Хюндай твърдят, че не се сервизира, а се сменя с нова, която е "3-4-5 бона" (защо ли) :) 

Профилактично... би било добра идея, но си се разглобява. 

Ето едно видео, за да се види за какво иде реч:

На това нещо се разбиват най-често лагерите. Ако се кара предимно градско и някой си забрави 4WD бутона включен - това прегрява и се изключва електромагнитния съединител, докато не се охлади и отново да заработи без проблеми. Ако има теч по муфата, омаслила е и т.н. - отваря се и се сменят семеринги, лагери, маслото и т.н. 

Маслото в диференциалите и раздатъчната кутия и т.н. - това е по-важно, според мен. Муфата се рециклира за 200-300лв и не ми се струва болка за умиране. :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Radoslav   
Radoslav
Пост #10721 -
Преди 4 часа, shaft написа:

Здрасти :)

По принцип муфата се сервизира, да. Освен, ако не е капсулована. Точно на какъв интервал се прави това нещо - нямам идея, а и не съм сигурен, че някъде пише (не съм търсил)... Хубаво е да се види веднъж на 100-150 000км, според мен. Моята е на 160 000км и на 12 години, което не е малко... 

Реално можеш да хванеш, дали има признаци на умора по следния начин:

1. палиш колата (студена или топла, но по-добре да е топла и да е карана, за да е загряла и муфата);

2. навиваш волана максимално наляво или надясно;

3. пускаш (ако си с автоматик) да тръгне колата, без да подаваш газ, ако си е ръчни скорости - просто тръгваш само на съединителя, без газ;

Това нещо го правиш и назад. :)

Колата трябва да тръгне, без да се усеща никаква нужда от подаване на газ, да се напъва или да провлачва, да не гасне и т.н. 

Ако няма проблем - нямаш проблем и по-добре не го пипай. Ако почне да задържа и усетиш, че трябва да подадеш газ, за да се движи колата, дори и малко - значи муфата задържа и трябва рециклиране. Правят се, маслото не е специално, не е много - 100 и нещо до 200 мл събира /има си абсолютно точно колко трябва да се налее, нито повече нито по-малко - за всяка муфа е различно/. 

Няма как без разглобяване, защото самото устройство на това нещо е доста криво :) Няма пробка. Разбира се, от Хюндай твърдят, че не се сервизира, а се сменя с нова, която е "3-4-5 бона" (защо ли) :) 

Профилактично... би било добра идея, но си се разглобява. 

Ето едно видео, за да се види за какво иде реч:

На това нещо се разбиват най-често лагерите. Ако се кара предимно градско и някой си забрави 4WD бутона включен - това прегрява и се изключва електромагнитния съединител, докато не се охлади и отново да заработи без проблеми. Ако има теч по муфата, омаслила е и т.н. - отваря се и се сменят семеринги, лагери, маслото и т.н. 

Маслото в диференциалите и раздатъчната кутия и т.н. - това е по-важно, според мен. Муфата се рециклира за 200-300лв и не ми се струва болка за умиране. :)

Благодаря за информацията, разбирам че съм на прав път в първоначалното обслужване. Аз лично нямам видими проблеми, омазняване, теч и т.н., а и ще проведа и теста за по-голямо спокойствие. Това което ме накара да повдигна темата видях в клип в youtube:

Изпълнението не е май от най-професионалните но крайния резултат е напълно обслужена кола.

Единствената документира информация която намерих е:

image.thumb.jpeg.a352efb92f6f4ea922b06f22bce765dc.jpeg

и наистина никъде няма контролна пробка и т.н.

Благодаря за съветите :).

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
shaft   
shaft
Пост #10722 -
преди 4 минути, Radoslav написа:

Благодаря за информацията, разбирам че съм на прав път в първоначалното обслужване. Аз лично нямам видими проблеми, омазняване, теч и т.н., а и ще проведа и теста за по-голямо спокойствие. Това което ме накара да повдигна темата видях в клип в youtube:

Изпълнението не е май от най-професионалните но крайния резултат е напълно обслужена кола.

Единствената документира информация която намерих е:

image.thumb.jpeg.a352efb92f6f4ea922b06f22bce765dc.jpeg

и наистина никъде няма контролна пробка и т.н.

Благодаря за съветите :).

Лошо няма да го направиш, ако си решил :) Просто трябва да го види човек, който разбира и е правил такова нещо. Имаше наскоро един колега от Пловдив, който го беше направил на Санта Фе - то си е същото. Той може да даде малко повече информация. Виж повече тук:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Radoslav   
Radoslav
Пост #10724 -
преди 6 минути, shaft написа:

Лошо няма да го направиш, ако си решил :) Просто трябва да го види човек, който разбира и е правил такова нещо. Имаше наскоро един колега от Пловдив, който го беше направил на Санта Фе - то си е същото. Той може да даде малко повече информация. Виж повече тук:

Благодаря за съвета, след седмица ще сменям маслата на раздатъчната кутия и задния диференциал и ще се консултирам с майстора ми. Навие ли се ще се пробвам със смяната и на маслото в муфата.

След "операциите" ще споделя какво се е случило.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
shaft   
shaft
Пост #10725 -

Снимай всичко и пускай по форума - много ценни неща са това :) Много хора ще го оценят високо :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
D5KOV   
D5KOV
Пост #10726 -

Здравейте, преди месец, малко преди да ми изтече гаранцията, при последното ми обслужване в ИНД, имах няколко теча. Единият от който от виско съединителя. Както каза колегата по-горе, от Хюндай ми обясниха, че при каквито и да е проблеми с виското, то се сменя. Което в моя случай беше добре, понеже гаранцията го пое, ако трябваше да плащам щеше да е тегаво  :D Отстраниха ми още теч от разпределителна кутия и ангренажен капак. Естествено подминаха и леко сълзене по гарнитурата на картерния капак, заради което съм изключително разочарован от ИНД - Бургас. Не можаха да не оставят нещо, все пак гаранцията ми изтичаше... типично по български! Колата е на 150 000км. 

Да, колегата по-дборе да отвори една тема, че май разводнихме тази :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване