Jump to content
shaft

Смяна на пръскалките на предното стъкло на Санта Фе 2 - 2006-2012.

Recommended Posts

shaft   
shaft
Пост #8189 -

Реших да отворя темата, защото това е нещо, което бях забравил, че съм направил още в самото начало, когато взех колата. 

Каква е идеята. Санта Фе 2 има обикновени пръскалки на предното стъкло. Пръскалките правят три насочени струи, което мен ме дразнеше. Преди това имах VAG автомобил и там пръскалките правят така наречената "мъгла" на предното стъкло. Тоест, разпръскват течността за чистачки/водата по цялото стъкло равномерно. Така се избягва "мазане на чистачките" и се използва по-малко течност, чисти се по-добре. 

Почнах да търся, дали има начин да сменя пръскалките с други. Попаднах на drive2.ru темичка, където човек описваше, че може да се сменят с такива от Volvo XC-90 с номер на частта "30655605". Да, но тези бяха скъпички, а и нямат клапанчето, което да задържи течността до пръскалките и те да пръскат веднага (преди да е тръгнала чистачката на съвсем сухо стъкло). Така казано, трябваше да се купи и допълнителен клапан. Продължих да търся и намерих, че пръскалки от IX55 стават. Номерът на пръскалката е 98630-3J000 (вземете си две - няма лява и дясна - еднакви са) 

71f66F39x-L._SL1500_.jpg

Монтажът не е труден, но нямам снимки (не съм снимал). Трябва много малко да се разширят отворите, за да пасне новата пръскалка. Също така е добре да се регулират и според мен да се залепят с някакво лепило, за да не мърдат. 

Резултатът е:

(Ако някой пита за песента:  Bruce Dickinson - Taking the Queen от соловият му албум "Accident of Birth".)

На този клип съм със 140км/ч (може и повече, защото GPS-а говори, че превишавам ограничението на скоростта :D) и с Turtle Rain Repellent на предното стъкло - затова водата бяга по стъклото, като живак. Пръскалките пръскат малко ниско тук, заради въздушната струя, иначе пръскат по-високо. Покриват цялото стъкло, както искам аз :) Даже, понякога съм доста бърз с лоста (дърпам го доста бързо и на къси дръпки) и само пръскам, без да позволявам на чистачките да тръгнат. Оставям напръсканата течност по прозореца за малко, за да омекнат гадостите и после пускам чистачките да изчистят. Става супер.

Ето една снимка от drive2.ru:
c29286as-960.jpg

Това е статията, която съм гледал преди 4 години и се реших да ги сменя: 

https://www.drive2.ru/l/7913846/

Ето още едно видео с разликата:

Още една темичка:

https://www.drive2.ru/l/4899916394579135547/

И последно: 

https://www.drive2.ru/l/477043461749473472/

Понеже нямам собствени снимки, затова показвам от drive2.ru. Все пак от там съм гледал и аз.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
TeodorH   
TeodorH
Пост #8190 -

Браво за хубавата тема Венци и мен ме дразни как пръска с три насочени струи,но все не стигам да търся вариант за подмяната.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
shaft   
shaft
Пост #8191 -

Лесно е, човек, не се разглобява нищо. Просто трябва да си поръчаш пръскалките и нещата стават много лесно. :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Bunz   
Bunz
Пост #8193 -

Много ми харесва ефектът от цръцкалките, ама тоя момент с разширяването на отворите и добавяне на лепило ми действа отказващо. :)

Хич не обичам да правя подобни модификации по колата.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
shaft   
shaft
Пост #8194 -

Само звучи страшно :) Иска се да можеш да работиш с макетното ножче и да "стръгнеш" 2 пъти пръскалката или отворчето - което ти е кеф. Лепилото е за собствено успокоение, че няма да мръдне, а ще остане както съм си я настроил. :) Вече 4 години не е мръднало нищо, така, че не виждам нищо притеснително. :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mountebank   
Mountebank
Пост #8196 -

А за ентусиастите една приятна изненада - за 2.35$

https://s.click.aliexpress.com/e/l9Wk9eRO

Изпратено от моят MIX с помощта на Tapatalk

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
__smirnoff__   
__smirnoff__
Пост #8226 -

Тъкмо се чудих каква простотия да направя по хуйдая, че ме засърбяха нещо ръцете, и бам -ето я тази тема :D Цецо, мерси за линка, поръчах току що. Готино е с мъгла, на голфа е с мъгла и ми харесва как пръска. А да си призная, изобщо не бях забелязал, че струйките са 3 на фабричните дюзи :D 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
shaft   
shaft
Пост #8227 -
преди 22 минути, __smirnoff__ написа:

Тъкмо се чудих каква простотия да направя по хуйдая, че ме засърбяха нещо ръцете, и бам -ето я тази тема :D Цецо, мерси за линка, поръчах току що. Готино е с мъгла, на голфа е с мъгла и ми харесва как пръска. А да си призная, изобщо не бях забелязал, че струйките са 3 на фабричните дюзи :D 

Аз какво направих... Първия ден с колата - "миик-миик" с клаксона (скъсах се да се смея на тоя жигулест клаксон, сложен на тази голяма кола). Пръскам да измия прозореца и олелее... това веднага трябва да се оправи. :D Болните хора сме така!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
__smirnoff__   
__smirnoff__
Пост #8235 -

хаха, да, аз и клаксон съм си взел, даже двутонален, ама все ме домързява нещо да го сложа :D Ама то така е, хуйдая е ежедневка, и от хоби колите за него почти не остава време 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ses   
ses
Пост #8352 -
На 27.08.2019 г. at 8:26, shaft написа:

Каква е идеята. Санта Фе 2 има обикновени пръскалки на предното стъкло. Пръскалките правят три насочени струи, което мен ме дразнеше. Преди това имах VAG автомобил и там пръскалките правят така наречената "мъгла" на предното стъкло. Тоест, разпръскват течността за чистачки/водата по цялото стъкло равномерно. Така се избягва "мазане на чистачките" и се използва по-малко течност, чисти се по-добре. 

Пусти шкоди :) и на мен много ми харесва как правят мъгла на джама.

Иначе съм чувал, че точно този вид пръскалки харчат повече течност, но дори и да е така, за мен те са по-добри и си заслужават.

Това беше нещото, което исках да модна на Санта Фе-то още в самото началото, но понеже смятах, че няма да намеря парт номера се отказах.

Благодарско!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
shaft   
shaft
Пост #8355 -
Преди 1 час, ses написа:

Пусти шкоди :) и на мен много ми харесва как правят мъгла на джама.

Иначе съм чувал, че точно този вид пръскалки харчат повече течност, но дори и да е така, за мен те са по-добри и си заслужават.

Това беше нещото, което исках да модна на Санта Фе-то още в самото началото, но понеже смятах, че няма да намеря парт номера се отказах.

Благодарско!

Знам, че знаеш за какво говоря :D Дали харчи повече течност - не знам... Ама...честно казано, течност има колкото си искаш :D

Преправяй, страхотно става!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване